WORKING TEST RESULTS 2011,  NOVICE 20th March The Elvetham Estate

Judges: Ron Jeffery, Brian Kent, Dave England, Barry Taylor & Jo Hawksworth

1st: Countryways Shooting Star,  Jessica Webster, Awarded the Entonlee Trophy

2nd:  Faircotelabs Gorse of Lawnhills,  Alistair House, Awarded the Hoopwick Trophy

3rd:  Chiddingfold Goa,  Sue Cradock

4th:  Brockweir Barley,  Tracey Flood

COM:  Lossenham Golden Plover, Mary Hogg

COM:  Milfordheath Morse,  Coral Meakes

Elvetham11

 

SPECIAL PUPPY 17th April 2011, Judges: Peter Buckle and John Bates

1st:  Warrenby Express,  Sarah Clark, Awarded the Copsey Bracken Salver

2nd:  Quarnford Ptarmagen,  Michael Rollinson, Awarded the Rayleas Trophy

3rd:  Pasideona Red Kite,  Vic Olner also Highest Placed Puppy under 18 months

4th:  Tuscanni Viking,  Rob Smallman

COM:  Echobrook Dexster,  Jacqui Crew

1-Puppy WT 2011_147

 

Intermediate, 5th June 2011 at Deerbridge House, Judges: Julia Smith and John Barnes

1st:  Brockweir Pipit,  Inger Alexanderson, Awarded the Gunner Cup

2nd:  Orange Meriden Red Fox,  Judith Curtis

3rd:  Flintsfield Spring Beauty,  Mandy Smith

4th:  Bora Avrelius,  Jo Horler

COM:  Garrethall Quartz,  Barry Harvey

COM:  Longchamp Jasper,  Sandy Rolfe

COM:  Kenmilleven Ebony Angel,  Jenny Parker
1-intermetidate11

 

Novice Dog Novice Handler 3rd July, 2011 at Parklands, Farnham, 

Judges: Liz Barnes & Sue Cradock

1st:  Kenine Pacifica,  Keith Bianchi, Awarded the Foxhanger Trophy

2nd:  Borwickhall Cosimo,  Tessa Driscoll

3rd:  Prince Glanville,  Joyce Hinchliffe

4th:  Laurinco Red Drake,  Nikki Yapp

COM:  Tygwyn Hippocastanum,  Sylvia Billinghurst

COM:  Wootton Spice,  Sara Eatwell

novice dog11

 

Veteran Working Test, 3rd July, 2011 at Parklands, Farnham, Judges: Liz Barnes & Sue Cradock

1st: c Quabrook Finlay,  Sue Cole, Awarded the Thames Trophy

2nd:  Trioaks Mouse At Houndwood,  Diane Heywood

3rd:  Yankee Ridge Campion,  Douglas Leake

4th:  Hatchfield Anna Liz Stedall

 

OPEN, 21st August 2011 at Popes Oak,  West Sussex, 

Judges: Colin Pelham, Graham Home, Derick Buckland, Kim Jinks

1st: Tuscanni Viking,  Rob Smallman, Awarded the Challenge Cup

2nd:  Hailey Deacon,  Dawn Marks, Awarded the Rollins Shield

3rd;  Inca’s First Whip,  Wendy Glue

4th:  Opataz Clementine Tessa,  Christine Baldwin

C.O.M:  Faircotelabs Gorse of Lawnhills,  Alistair House

C.O.M:  Tayfordwoods Twist of Lemon,  Ian Ford

1-OpenWT11